Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Stretnutie kresťanov Wrocław

Detská hudobná skupina Cirkevného zboru ECAV Sása
na Stretnutí kresťanov strednej a východnej Európy 

           Začiatkom letných prázdnin sme s našou Detskou hudobnou skupinou vycestovali na Stretnutie kresťanov z evanjelických a reformovaných cirkví krajín strednej a východnej Európy.  Hlavným organizátorom už IX. takéhoto Stretnutia bola tentokrát Evanjelická cirkev augsburského vyznania v Poľsku, nakoľko sa konalo v meste Wrocław, v dňoch 4.-6.7.2014. Nieslo sa v znamení hesla „Slobodní v Kristovi“, ktoré bolo sformulované na základe biblického verša z Listu apoštola Pavla Galatským 5, 1. Jeho výber pripomenul účastníkom 25.výročie slobody od pádu železnej opony.     

            Evanjelickú cirkev augsburského vyznania na Slovensku na tomto podujatí reprezentovali spevokoly dospelých z Cirkevných zborov Stredné Plachtince, Kežmarok, Hanušovce nad Topľou a tejto jedinečnej možnosti sa dostalo aj Detskej hudobnej skupine z nášho Cirkevného zboru v Sáse.

            Pestrý duchovný a kultúrny program, ktorý tvorili otváracie a hlavné služby Božie, biblické hodiny, diskusné fóra, semináre, koncerty i ďalšie sprievodné aktivity, prebiehal väčšinou v priestoroch Haly storočia. Táto stavba je všeobecne považovaná za jedno z najvýznamnejších diel svetovej architektúry 20.storočia. Bola postavená v roku 1913 podľa projektu uznávaného architekta Maxa Berga pri príležitosti stého výročia víťazstva nad Napoleonom v bitke pri Lipsku. V roku 2006 Halu storočia zapísali do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

            Naša skupina vystúpila v rámci biblickej hodiny, ktorú viedla seniorka Liptovsko-oravského seniorátu ECAV na Slovensku Katarína Hudáková a tiež počas Večera otvorených kostolov – na ňom účinkoval aj Komorní sbor Evangelické konzervatoře v Olomouci.

            Wrocław je štvrté najväčšie poľské mesto a zároveň hlavné mesto Dolnosliezskeho vojvodstva, ležiace na rieke Odra. Je sídlom deviatich univerzít, oplýva množstvom zelene a historickej zástavby.

            História Stretnutia kresťanov strednej a východnej Európy siaha až do roku 1991, kedy skupina kresťanov z Nemecka, Poľska a Československa sa stretla v poľskom meste Zgorzelec, aby si vymenili skúsenosti zo života vo svojich krajinách. V roku 1999 sa k stretnutiam pripojilo aj Slovensko a od roku 2005 sa zapájajú aj cirkvi z Rakúska a Maďarska. V roku 2016 bude účastníkov Stretnutia hostiť Budapešť.

            Ďakujeme Pánu Bohu za úžasné duchovné zážitky z tohto Stretnutia, za pomoc pri vystúpeniach a za ochranu počas vyše 400 km cesty autobusom, ktorú sme absolvovali spolu s plachtinskými spevokolistami. 

 

Text a foto: Mgr. Roman Sarvaš 

                 


 

Stretnutie kresťanov Wrocław

Stretnutie krestanov Wroclav
Stretnutie krestanov Wroclav
Stretnutie krestanov Wroclav
Stretnutie krestanov Wroclav

 
 
Stretnutie krestanov Wroclav
Stretnutie krestanov Wroclav
Stretnutie krestanov Wroclav
Stretnutie krestanov Wroclav

 
 
Stretnutie krestanov Wroclav
Stretnutie krestanov Wroclav

 
ÚvodÚvodná stránka