Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Historické pamiatky

 Katolícky kostol v Sáse má svoj rodný list v 13. storočí a niektoré pramene udávajú rok 1254. Kostol je zasvätený sv. Kataríne Alexandrijskej. Jeho dĺžka je 75 metrov, šírka 26 a výška 21. Postavený je na vŕšku Kašteľ. 

                                                   katolicky kostol

                                                                      Katolícky kostol v Sáse

Po bitke pri Moháči v roku 1526, keď padla takmer celá katolícka cirkevná hierarchia Lutherovo učenie z miest prenikalo i na vidiek. V tomto roku sa paňou Dobronivského zámku stala vdova Mária, naklonená Lutherovmu učeniu a tak už v roku 1531 bola velá Zvolenská stolica evanjelická. Takou sa stala i Sása, ktorá tvorila spolu s Pliešovcami jednu "matkocirkev". Od roku 1792 mala i Saská cirkev vlastného učiteľa a nechcela už prispievať Pliešovciam. V roku 1894 začali evanjelici s výstavbou novej modlitebne aj s vežou, pretože stará už nevyhovovala. Posviacka obola 28. októbra 1894. V roku 1896 boli namontované vežové hodiny. Sása sa definitívne cirkevne od Pliešoviec osamostatnila až v roku 1911. 1922 sa stal farárom Adolf Kusý, ktorý sa pustil do obnovy kostola. Posviacka bola 18. mája 1924. O rok neskôr začali budovať novú faru, ktorú dokončili v roku 1937. Po prvý krát sa v kostole zvonilo elektrinou 27. septembra 1952. 

 

                                                   evanjelicky kostol  

                                                                       Evanjelický kostol v Sáse


 
ÚvodÚvodná stránka